Odszedł Pasterz od nas...

papie31 grudnia, w ostatni dzień starego roku do domu Ojca odszedł Papież senior – Benedykt XVI. Emerytowany papież zmarł w klasztorze Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich. Benedykt XVI 17 kwietnia ukończył 95 lat. Od dłuższego czasu Watykan informował o złym stanie zdrowia Papieża seniora, kilka dni przed jego śmiercią Papież Franciszek prosił o modlitwę w intencji swego poprzednika. Papież Benedykt XVI był pierwszym papieżem w historii Kościoła, który abdykował. Na Stolicę Piotrową kardynał Joseph Ratzinger został wybrany 19 kwietnia 2005. Przewodził Kościołem przez 8 lat. Odwiedził 24 państwa, przewodniczył 11 kanonizacjom oraz odbył 24 podróże zagraniczne. W swoim nauczaniu Benedykt XVI podkreślał że „chrześcijaństwo to nie system intelektualny, zbiór dogmatów czy moralizm. Chrześcijaństwo to spotkanie, historia miłosna, to wydarzenie.” Uczył także, że: „chrześcijaninem nie zaczyna się być poprzez podjęcie decyzji etycznej czy poprzez wielką ideę, ale tylko poprzez spotkanie z Osobą, która wskazuje nam nowe życiowe horyzonty, a co za tym idzie decydujący kierunek życia”. Dał się poznać jako wybitny teolog, człowiek o spokojnym usposobieniu, jednakże nie bojący się podejmować stanowczych i zdecydowanych kroków, pomimo początkowego pozostawania w cieniu swego poprzednika – św. Jana Pawła II. Od 2 stycznia ciało zmarłego Papieża jest wystawione na widok publiczny w Bazylice św. Piotra. Pogrzeb Papieża seniora jest zaplanowany na 5 stycznia, w wigilię Uroczystości Objawienia Pańskiego.

Polecajmy śp. Benedykta XVI w naszych modlitwach, aby w wieczności mógł radować się z faktu przebywania w gronie zbawionych w niebie. /M.S./

KANCELARIA

KONTAKT