Wszystkie narody ujrzą Twoją chwałę

krlowie1Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie Świętem Trzech Króli należy do najstarszych chrześcijańskich świąt. Przybycie Mędrców do betlejemskiego żłóbka opisuje w Ewangelii św. Mateusz. Nie wymienia ich liczby, nie wspomina także o imionach Mędrców. Zwyczajowo na podstawie darów, które ofiarowali Jezusowi: złota, kadzidła i mirry, zwykło się mówić o trzech. Imiona: Kacper, Melchior i Baltazar w powszechnym użyciu pojawiły się IX wieku. Domniemane relikwie Trzech Króli znajdują się w Kolonii w Niemczech. Mędrcy ze Wschodu podążali za znakami, które zaobserwowali na niebie. Podkreślały, że narodził się ktoś wyjątkowy. W 7 r. p.n.e. doszło do koniunkcji Jowisza i Saturna, czyli ustawienia się planet w jednej linii, tak że tworzyły na niebie jeden silny punkt świetlny. W tamtym roku Słońce w równonoc wiosenną wzeszło w gwiazdozbiorze Ryb. Wszystko to miało swoje symboliczne znaczenie.

Jowisz symbolizował Boga, bóstwo, natomiast Saturna utożsamiano z narodem żydowskim. Gwiazdozbiór Ryb symbolizował nadejście nowego porządku. Wszystko to wywarło prawdopodobnie ogromne zainteresowanie Mędrców, którzy posiadając pewien zasób wiedzy wyruszyli szukać nowego Władcy. Nie dziwi także fakt, że Mędrcy najpierw przyszli do Heroda, zapewne myśleli, że nowy Król urodzi się w pięknym pałacu, a nie w ubogiej grocie. Jednakże to, co najświętsze często bywa zakryte i bez żywej wiary ciężko jest uwierzyć w to, co na pierwszy rzut oka nie jest widoczne. Mędrcy ze Wschodu przynieśli Nowonarodzonemu to, co mieli najcenniejszego. Złoto, kadzidło i mirra podkreślają, że obdarowany jest kimś wyjątkowym. Także i my dziś ofiarujmy Jezusowi, to co jest najcenniejsze dla nas i odpowiadajmy miłością na miłość Boga, który przychodzi do nas podczas każdej Mszy św.

Tradycyjnie przed Mszą św. Młodzież naszej Parafii będzie rozprowadzać kadzidło i kredę. Zachęcamy do wsparcia Młodych, którzy zbierają ofiary na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. /M.S./

KANCELARIA

KONTAKT