Rodzina silna Bogiem – Beatyfikacja Rodziny Ulmów

UlmowieTroska o rodzinę to jedno z podstawowych zadań stojących przed państwem i Kościołem. Podstawowa „komórka” budująca społeczeństwo, jaką jest rodzina to miejsce, które oprócz wychowania przyszłych obywateli państwa w duchu patriotyzmu, wzajemnej równości i solidarności to także miejsce oraz twór uświęcony przez Chrystusa będący Kościołem domowym, wspólnotą wiary, nadziei i miłości. Szczególne miejsce rodziny w życiu Kościoła wielokrotnie podkreślał św. Jan Paweł II pisząc: „Rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek.” Rodzina bardzo często musi mierzyć się z wieloma problemami. Trudne decyzje, dylematy, troska o tak wiele spraw potrafi bardzo mocno przytłoczyć. „Rodzina silna Bogiem”, jak nauczał papież Polak, te wszystkie trudności, pytania i niepewności pozostawia Bogu, budując na nim, jako na najlepszym fundamencie swoje życie i naśladując życie świętej rodziny z Nazaretu, oparte na miłości, która jest kluczem dobrej rodziny. Szczególnym przykładem rodziny „silnej Bogiem” jest rodzina Wiktorii i Józefa Ulmów z Markowej, która 10 września zostanie wyniesiona na Ołtarze. Ta niezwykła rodzina żyjąca w strasznych czasach II wojny światowej dała heroiczny przykład miłosiernej miłości względem drugiego człowieka. Józef i Wiktoria pobrali się 7 lipca 1935 roku w kościele parafialnym w Markowej na Podkarpaciu. Mieli sześcioro dzieci: Stasia, Basię, Władzia, Franusia, Antosia i Marysię, a w chwili tragicznej śmierci Wiktoria była w stanie błogosławionym z kolejnym dzieckiem. W czasie zmasowanej zagłady ludności żydowskiej podjęli decyzje o ukrywaniu w swoim domu trzech żydowskich rodzin: Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów. Wiktoria i Józef byli świadomi konsekwencji swojej decyzji, ale kierując się miłosierdziem względem bliźniego zdecydowali się na taki krok. Ich heroiczna postawa miała swój tragiczny finał 24 marca 1944 roku. Wtedy do ich domu wtargnęli niemieccy naziści, którzy w okrutny sposób rozstrzelali ukrywanych Żydów, a następnie na oczach dzieci zamordowano Józefa i Wiktorię. Po chwili śmierć poniosły także ich dzieci. „Święci naszych czasów”, jak możemy stwierdzić, zwykli ludzie, którzy dokonali niezwykłych rzeczy poświęcając swoje życie za drugiego człowieka. Swoją postawą pokazali, że podstawowym zadaniem chrześcijanina jest troska o człowieka w potrzebie oraz, że miłość jest silniejsza nawet od śmierci. Uroczystość wyniesienia do chwały ołtarzy Rodziny Ulmów miała miejsce 10 września w Markowej. Eucharystii przewodniczył kardynał Marcello Semeraro, watykański prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Niezwykłość wydarzenia polega m.in. na tym, że po raz pierwszy na ołtarze zostanie wyniesiona cała rodzina, oraz jeszcze nienarodzone dziecko. Za przyczyną rodziny Ulmów, Samarytan XX wieku, módlmy się o uświęcenie rodzin, małżeństw oraz o ducha miłości miłosiernej i poświęcenia dla innych. /M.S./

KANCELARIA

KONTAKT