No module Published on Offcanvas position

Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza

Od kilkunastu lat w panoramie Krościenka dominuje nowy kościół parafialny który nosi wezwanie Chrystusa Dobrego Pasterza. Autorem projektu kościoła jest mgr inż. Antoni Mazur z Krakowa. Plany konstrukcyjne opracował inż. Bronisław Sokał z Nowego Sącza. 30 listopada 1979 roku Kuria Diecezjalna w Tarnowie umieściła w planach budownictwa sakralnego na rok 1980 budowę nowego kościoła parafialnego w Krościenku nad Dunajcem. Z powodu braku zezwolenia ze strony ówczesnych władz, budowę świątyni rozpoczęto dopiero 9 sierpnia 1982 roku.

Kosciol-Chrystusa-Dobrego-Pasterza-wizytowka-2

Już w następnym roku w uroczystość Wniebowzięcia NMP ówczesny Ks. Bp. Ordynariusz Jerzy Ablewicz dokonał poświęcenia placu budowy i wmurowania kamienia węgielnego z grobu Św. Piotra, poświęconego przez Ojca Św. Jana Pawła II.

Wznoszenie świątyni dokonywało się wysiłkiem i ofiarnością parafian, kapłanów, rodaków przebywających poza granicami kraju, oraz przyjeżdżających do Krościenka turystów. Pracami budowlanymi kierował z wielkim zaangażowaniem serca tutejszy parafianin pan Stefan Kwiatek.

budowa-kosciola-Dobrego-Pasterza-1 budowa-kosciola-Dobrego-Pasterza-3 budowa-kosciola-Dobrego-Pasterza-4 budowa-kosciola-Dobrego-Pasterza-5
budowa-kosciola-Dobrego-Pasterza-6 budowa-kosciola-Dobrego-Pasterza-czb-opoka-1 budowa-kosciola-Dobrego-Pasterza-czb-opoka-2 budowa-kosciola-Dobrego-Pasterza-czb-opoka-3

Bryła Kościoła została wkomponowana w krajobraz gór otaczających Krościenko. Monumentalna sylwetka w której można wyróżnić trzy zasadnicze części: prezbiterium, nawę główną i wieżę, w formie architektonicznej przypomina szczyt Pienin - Trzy Korony. Wraz z prowadzącymi do wnętrza szerokimi schodami i specjalnym podjazdem dla niepełnosprawnych, stanowi ona zwartą całość o powierzchni użytkowej 1200 m2. Wysokość wieży wynosi 64 m.

Na wieży umieszczono 3 dzwony, wykonane w pracowni ludwisarskiej Janusza Felczyńskiego w Przemyślu. Największy z nich o imieniu Jan Paweł II ważący 700 kg został ufundowany przez Związek Podhalan Ameryki Północnej - Koło Pieniny z Chicago; średni noszący imię MB Różańcowej, o wadze 350 kg jest darem Bractwa Różańcowego działającego w parafii od 260 lat. Najmniejszy z dzwonów o wadze 220 kg noszący imię św Stanisława Biskupa i Męczennika ufundowany został przez tutejszych flisaków.

budowa-kosciola-Dobrego-Pasterza-dzwony-1 budowa-kosciola-Dobrego-Pasterza-wieza dolna-kondygnacja-kosciola-Dobrego-Pasterza

W swoim założeniu architektonicznym nowy kościół p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza jest budowlą dwukondygnacyjną. W dolnej kondygnacji obok części poświęconej i służącej do kultu znajduje się duża sala widowiskowa, salka dla młodzieży i zaplecze techniczno-magazynowe.

Imponujące wnętrze górnego kościoła stanowi: prezbiterium, nawa główna, kaplica boczna poświęcona Św. Kindze Pani Pienin oraz dwupoziomowy chór muzyczny. Zakrystia kościoła znajduje się na zapleczu ściany ołtarzowej. Wystrój wnętrza świątyni jest dziełem znanego krakowskiego artysty prof. Wincentego Kućmy.

wnetrze-Kosciol-Chrystusa-Dobrego-Pasterza-1-wizytowka

W centrum ściany ołtarzowej umieszczona została monumentalna brama wyrażająca słowa Pana Jezusa z Ewangelii "Ja jestem bramą owiec" (J.10,7), oraz dużych rozmiarów figura świątyni - Chrystusa Dobrego Pasterza

Tabernakulum nowego kościoła, zaprojektowane przez prof. Wincentego Kućmę, a wykonane w pracowni Oremusa w Krakowie.

Ołtarz i ambona wykonana przez tego samego artystę wykonane z białego marmuru w zakładzie kamieniarskim pana Kazimierza Wolskiego z Mizernej, zostały ozdobione bogatymi w treść teologiczną: symbolem Baranka Paschalnego i wizerunkami czterech Ewangelistów.

tabernakulum-Dobrego-Pasterza gorny-oltarz-Dobrego-Pasterza chrzcielnica-Kosciol-Chrystusa-Dobrego-Pasterza

Na uwagę zasługuje także chrzcielnica przedstawiająca chrzest Pana Jezusa w Jordanie z unoszącą się nad głową Chrystusa postacią Ducha Św. projektu tego samego artysty: całość wykonana w brązie. W oknie prezbiterium znajduje się barwny witraż przedstawiający sceny z Ewangelii o Dobrym Pasterzu zaprojektowany przez prof. Andrzeja Ziębińskiego z Krakowa a wykonany w pracowni witrażowej pana Paczki w Krakowie. 

Krzyż ołtarzowy wykonany z brązu na tle padających przez witraż świateł

Figura MB Fatimskiej otaczanej czcią Wiernych tutejszej parafii w czasie uroczystych nabożeństw fatimskich jakie odbywają się 16 każdego miesiąca od maja do października.

MB-fatimska-1

Figura Matki Bożej Fatimskiej która 13 każdego miesiąca począwszy od maja do października w uroczystej procesji niesiona jest przez parafian ulicami Krościenka. W procesji licznie uczestniczą mieszkańcy Krościenka oraz turyści.

Całość wyposażenia wnętrza świątyni dopełniają ławki, konfesjonały i sedilia wykonane przez miejscowego stolarza pana Zdzisława Dudę.

MB-fatimska-2

W niedzielę 24.maja 1998 r. Ks. Bp. dr Wiktor Skworc, Ordynariusz diecezji tarnowskiej dokonał konsekracji kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza. Od tej chwili służy on wiernym parafii oraz licznym gościom i wczasowiczom jako dom Boga i brama do nieba. (Rodz.28.27)

glowna-nawa-kosciol-Dobrego-Pasterza

Krzysztof Waksmundzki